NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения "Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди
4623
Творчески отражения

"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.  "Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта

| 19 Октомври 2024, 10:56 ч.
"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди
Снимка © Държавна опера - Русе

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Весна Змиянац ще пее отново в зала 1 на НДК, след концерта й през март тази година.

Събитието е на 2 април 2025 г., съобщават организаторите.

По думите им този път концертът е озаглавен „И да имам 100 живота”, а заедно с нея на сцената ще бъде и бендът й, който ще изсвири на живо всички златни хитове.

Вече над 45 години Весна Змиянац е на музикалната сцена и успява да е един от най-актуалните изпълнители на Сърбия и Европа.

През годините е изпяла Kad zamirišu Jorgovani, Kazni me, 100 jivota, Ne kunite crne oci, Svatovi, Kraljica tugu, Kunem ti se zivotom.

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.

Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.

Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.

Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.

За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.

От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с

Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева. 

"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.

В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.

Кратко съдържание:

Първо действие – „Дуелът“

Актьорът Уесли Снайпс подобри два рекорда на Гинес, след като направи изненадваща поява като героя си Блейд във филма "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съобщи "Варайъти".

Снайпс се завръща като полувампира, известен като Дневния боец, 25 години и 340 дни след като за първи път изигра Блейд в едноименния филм от 1998 г. Според Световните рекорди на Гинес това му осигурява рекорда за най-дълга кариера като действащ персонаж на "Марвел". 

Досега този рекорд се държеше Хю Джакман, който за първи път се появява като Върколака преди 24 години в първия филм от поредицата "Х-Мен" (2000).

Изненадващата поява на Уесли Снайпс като Блейд му донесе и втори рекорд на Гинес - за най-дълга пауза между появата на персонаж във филми на "Марвел". Според Световните рекорди на Гинес Снайпс за последно играе персонажа си преди 19 години и 231 дни в "Блейд:

Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.

Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.

The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.

„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ ще се проведе от 23 август до 1 септември във Варна, съобщават организаторите. Това е неговото 32-ро издание. 

Откриването е с италианския филм „Все още има утре”, който участва в конкурсната програма. Лентата печели националната филмова награда „Давид на Донатело“ в пет от основните категории, сред които за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля.

За наградата „Златна Афродита“ ще се борят 12 филма, които ще бъдат оценявани от тричленно международно жури с председател режисьорът Момчил Карамитев.

В конкурсната програма са още българският филм „Край реката“ и полският „Празник на огъня“, чийто режисьор Кинга Дембска ще гостува на форума във Варна. Публиката ще се срещне и със създателите на унгарския филм „Някои птици” - режисьора Даниел Хевер и сценаристката Жане

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена. 

Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът. 

Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. К

Първа картина. Замъка на граф ди Луна. Преди полунощ стражите, уморени и полузаспали, очакват смяната на караула. За да ги разсъни, началникът на дворцовата стража Ферандо разказва история отпреди двайсет години – старият граф имал двама сина – единият е днешният граф, а другият – негов по-малък брат. Веднъж до люлката на по-малкия се доближила стара циганка. Незабавно я прогонили, но оттогава детето започнало да линее. Всички били сигурни, че е омагьосано. Графът заповядал циганката да бъде заловена и изгорена като магьосница. Дъщеря ѝ се заклела да отмъсти. Тя отвлякла по-малкия син на графа. Дълго търсили детето, ала не успели да го открият. Понеже в пепелта от кладата, на която била изгорена старата циганка намерили детски кости, решили, че момченцето е мъртво. Старият граф не можал да преживее загубата на детето си и скоро умрял. На своя смъртен одър той заклел по-големия си син да намери своя брат. Трагичната история започнала да се забравя, останало само поверието, че духът на старата магьосница се е превърнал в кукумявка, която често прелита над замъка. Точно в полунощ над замъка прелита кукукмявка. Стражите са смъртно уплашени.

Втора картина

Дворцова градина. Леонора с нетърпение очаква срещата с любимия си – трубадура Манрико. Тя разказва на приятелката си Инес как на един турнир поднесла наградата на победителя Манрико. Оттогава двамата се влюбили един в друг. Става късно, а него все още го няма. Леонора със съжаление се прибира. В градината се появява граф ди Луна, който е влюбен в красивата девойка и копнее тя да бъде негова. Внезапно наблизо прозвучава любовната песен на трубадура. Радостната Леонора излиза и се хвърля в обятията на граф ди Луна, когото е взела за своя любим. В далечината в светлината на показалата се иззад облаците луна, тя съзира Манрико и се отскубва от прегръдките на графа. Граф ди Луна, обзет от безумна ревност, се хвърля срещу неканения гост с извадена шпага. Непознатият рицар също вдига шпагата си. С мъка Леонора разтървава двамата съперници. Те се заклеват да се срещнат отново. 

Второ действие – „Циганката“

Трета картина. Цигански табор в Бискайските планини. Разсъмва се. Веселите циганки, пеейки, довършват работата си. Те ще слязат в полето, за да продадат изработените предмети. Около огъня остават старата циганка Азучена и нейният син – трубадурът Манрико. Азучена потъва в тъжни спомени. Тя разказва как старият граф ди Луна наредил да изгорят майка ѝ и как тя, за да отмъсти, откраднала сина му. Циганката искала да го изгори, както са сторили с майка ѝ, но направила ужасна грешка – неволно хвърлила в огъня своето собствено дете. Манрико е потресен от току-що чутата история. Младият мъж разбира, че не е син на циганката. Азучена го моли да не страда – независимо от всичко тя го обича и винаги ще се грижи за него като за роден син. Манрико осъзнава защо е пощадил живота на граф ди Луна при един дуел. Точно когато е трябвало да забие шпагата си в гърдите на поваления граф, като че ли някаква невидима ръка го е спряла. Пристига вестител, изпратен от Руиц, приятел на Манрико, и съобщава, че Леонора, научила, че Манрико е убит на дуел с графа, е решила да постъпи в манастир. Трубадурът се сбогува с Азучена и бързо тръгва към своята любима.

Четвърта картина      

В Манастира. Граф ди Луна е убеден, че в двубоя си с Манрико е убил врага си и сега, с група приближени, е дошъл в манастира, за да отведе Леонора. Скрити в сянката на дърветата, те наблюдават прощаването на девойката с вярната ѝ приятелка Инес. За Ленора е невъзможен щастлив живот без Манрико. Заедно с монахините тя тръгва към олтара, но пред нея внезапно се изправя граф ди Луна. Той няма да допусне тя да стане монахиня – тя трябва да бъде негова жена. Неочаквано пристига и Манрико. Извън себе си от щастие, Леонора се спасява в неговата прегръдка. В настъпилия двубой графът е обезоръжен, а влюбените избягват.

Трето действие – „Синът на циганката“

Пета картина      

Военният лагер на граф ди Луна край крепостта Кастелор. Графът е решил на разсъмване да нападне крепостта, в която се намират Манрико и Леонора. Духът на всички е приповдигнат от сигурната победа. Идват войници, които са заловили подозрително навъртаща се около лагера циганка. Азучена обяснява на графа, че е търсила сина си – трубадура Манрико – и моли да я освободят. Ферандо обаче разпознава в нейно лице отдавна търсената циганка, която е откраднала и изгорила по-малкия брат на графа. Тържествуващ, че най-сетне му се предоставя възможност да отмъсти за брат си, а и да накаже своя най-голям враг, граф ди Луна я осъжда да умре на кладата.

Шеста картина   

Замъка Кастелор. Леонора и Манрико са щастливи. Любовта и надвисналата над тях опасност ги свързват още по-силно. Всичко е готово за тяхната сватба. Трябва единствено да дочакат края на обсадата на крепостта от войските на граф ди Луна. Скоро ще започне сражението, но нищо не е в състояние да уплаши Манрико. Втурва се разтревоженият Руиц с новината, че Азучена е пленена от неприятеля и ще бъде изгорена на кладата. След като разкрива на Леонора, че пленената и осъдена на смърт от графа е неговата майка, Манрико се впуска в атака, за да я спаси.

 Четвърто действие – „Наказанието“

Седма картина. Затворническа кула край замъка на граф ди Луна. Войската на Манрико е разбита, а той е пленен. Руиц е успял да спаси Леонора и сега, в непрогледната нощ, те се приближават до кулата. Тя иска да помогне на любимия си да избяга. Руиц се страхува да остави Леонора сама, но тя не се бои – носи пръстен, пълен с отрова. Чуват се стъпки и Леонора се скрива. Жаждата за мъст е довела тук и графа. Той е успял да залови Манрико, но търси Леонора. Граф ди Луна заповядва Манрико и циганката да бъдат незабавно изгорени. Внезапно  пред него се изпречва Леонора. Напразни остават опитите ѝ да предизвика милосърдието на графа. Той е непоколебим в решението си да унищожи своя враг. Тогава отчаяната девойка заявява, че ако графът изпълни молбата ѝ да пощади трубадура, тя ще стане негова жена. Единственото ѝ условие е да ѝ позволи да се сбогува с Манрико. Граф ди Луна с въодушевление се съгласява и нарежда да пуснат Леонора в затворническата кула. В същото време тя изпива скришом отровата. Младата жена се заклева на графа, че това ще бъде последната ѝ среща с трубадура.

Осма картина

В затвора. Манрико се опитва да успокои изтерзаната Азучена. Мъката е помрачила разума на циганката. Само нежността на Манрико ѝ помага да усети покой и да затвори за малко очи. Неочаквано вратата на тъмницата се отваря и вътре се втурва Леонора. Тя пада в обятията на своя любим и радостно му съобщава, че е спасен. Щастието изпълва и него, но съвсем за кратко – до мига, в който трубадурът си задава въпроса как Леонора е успяла да го спаси. Напразно тя го моли да бяга – Манрико настоява незабавно да узнае цената на своето избавление. Изпълнен с ревност и вече убеден в измяната на своята любима, той горчиво я упреква, че е нарушила своята клетва. Такава свобода, откупена по този начин, той не желае! В същото време погълнатата отрова постепенно отнема и последните сили на Леонора. Манрико проумява каква всъщност е истината. Влиза графът и вижда мъртвата Леонора в обятията на своя съперник. Обзет от ярост, той заповядва Манрико да бъде незабавно екзекутиран. Когато извеждат трубадура, Азучена се пробужда. Напразни остават опитите на циганката да попречи на графа – той тържествуващо сочи на Азучена пламтящата клада. Но скоро, потресен, разбира от нея, че самият той е станал причина за ужасната гибел на родния си брат.Най-сетне майката на Азучена е отмъстена…

Първо изпълнение: 19 януари 1853 година, те атър „Аполо“ – Рим.

Първо изпълнение в България: 20 януари 1914 година от Оперната дружба в София под диригентството на русенския музикален деец Тодор Хаджиев, а режисьор-постановчик е Константин Михайлов-Стоян.

Първо изпълнение в Русе: 14 ноември 1956 година. Диригент е Ромео Райчев, режисьор – Евгени Немиров художник – Мариана Попова, а хормайстор е Николай Николаев.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 12:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
4623
Творчески отражения

"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева.

| 19 Октомври 2024, 10:56 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
"Трубадур", наред с "Травиата" и "Риголето" принадлежи към най-изпълняваните и обичани опери на Джузепе Верди
Снимка © Държавна опера - Русе

Русенската опера ще представи "Трубадур" - от Верди, утре вечер в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова. 

Диригент ще бъде маестра Вилиана Вълчева. 

Весна Змиянац ще пее отново в зала 1 на НДК, след концерта й през март тази година.

Събитието е на 2 април 2025 г., съобщават организаторите.

По думите им този път концертът е озаглавен „И да имам 100 живота”, а заедно с нея на сцената ще бъде и бендът й, който ще изсвири на живо всички златни хитове.

Вече над 45 години Весна Змиянац е на музикалната сцена и успява да е един от най-актуалните изпълнители на Сърбия и Европа.

През годините е изпяла Kad zamirišu Jorgovani, Kazni me, 100 jivota, Ne kunite crne oci, Svatovi, Kraljica tugu, Kunem ti se zivotom.

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.

Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.

Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.

Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.

За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.

От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с

"Трубадур" е може би най-голямото пиршество за певци, създавано някога в историята на операта. Всяка от главните роли се е превърнала в емблема за съответния глас", казва Вълчева. Диригент на хора ще бъде Стелияна Димитрова-Хернани. Режисурата е на Асен Шопов, а художник е Иван Савов.

В ролята на граф Ди Луна ще се представи баритонът Александър Крунев, а като Леонора на сцената ще му партнира Владислава Гарвалова. В Азучена ще се превъплъти Андреана Николова, Манрико ще бъде Борис Луков, а Ферандо - Момчил Миланов. В спектакъла участват хор и оркестър на Русенската опера.

Актьорът Уесли Снайпс подобри два рекорда на Гинес, след като направи изненадваща поява като героя си Блейд във филма "Дедпул & Върколака" с Райън Рейнолдс и Хю Джакман, съобщи "Варайъти".

Снайпс се завръща като полувампира, известен като Дневния боец, 25 години и 340 дни след като за първи път изигра Блейд в едноименния филм от 1998 г. Според Световните рекорди на Гинес това му осигурява рекорда за най-дълга кариера като действащ персонаж на "Марвел". 

Досега този рекорд се държеше Хю Джакман, който за първи път се появява като Върколака преди 24 години в първия филм от поредицата "Х-Мен" (2000).

Изненадващата поява на Уесли Снайпс като Блейд му донесе и втори рекорд на Гинес - за най-дълга пауза между появата на персонаж във филми на "Марвел". Според Световните рекорди на Гинес Снайпс за последно играе персонажа си преди 19 години и 231 дни в "Блейд:

Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.

Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.

The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.

„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява

Международният филмов фестивал „Любовта е лудост“ ще се проведе от 23 август до 1 септември във Варна, съобщават организаторите. Това е неговото 32-ро издание. 

Откриването е с италианския филм „Все още има утре”, който участва в конкурсната програма. Лентата печели националната филмова награда „Давид на Донатело“ в пет от основните категории, сред които за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля.

За наградата „Златна Афродита“ ще се борят 12 филма, които ще бъдат оценявани от тричленно международно жури с председател режисьорът Момчил Карамитев.

В конкурсната програма са още българският филм „Край реката“ и полският „Празник на огъня“, чийто режисьор Кинга Дембска ще гостува на форума във Варна. Публиката ще се срещне и със създателите на унгарския филм „Някои птици” - режисьора Даниел Хевер и сценаристката Жане

Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – PXRN. То може да бъде разгледано от 19 септември до 6 октомври, съобщават от Националната галерия. 

„Инсталацията пресъздава разпада на обществото, неговата фрагментация чрез „разцепване” на Аз-а между противоположни ценности и емоции. Човешкото лутане в крайностите, махалото на лична и групова емоция се оглежда в „специалното” огледало на безкрайността. Две полуглави, полулица в огледална камера-куб представят две полярни емоции. Двете пластики, изрязани наполовина и поставени една до друга, пресъздават радост и гняв. Отражението им ги прави цели. Зрителят вижда в безкрайното огледало себе си сред тях. Заедно те се превръщат в тълпа с редуващи се до безкрай емоции&

Варненският куклен театър постави спектакъл по „Храбрият оловен войник” от Х. Кр. Андерсен. Режисьор е Иван Колев, за когото това е дипломна работа. Историята е разказана от собствениците на магазин за детски играчки в Копенхаген - господин Нилсен, съпругата му Тилда и децата Ханс и Джени. Това е шеста постановка по датския писател на варненска сцена. 

Избрах тази приказка, защото ме е очаровала още в детството ми. От малък обичам този автор, но трябваше да минат години, за да добия самочувствието и увереността да поставя спектакъл по него, тъй като Андерсен не се прави лесно на куклен театър, сподели режисьорът. 

Той припомни, че догодина се честват 220 години от рождението и 150 години от кончината на писателя. Затова е искал да доближи своя първи дебютен спектакъл до неговата романтична епоха, в която темата за детството и играчките е водеща. К

Кратко съдържание:

Първо действие – „Дуелът“

Първа картина. Замъка на граф ди Луна. Преди полунощ стражите, уморени и полузаспали, очакват смяната на караула. За да ги разсъни, началникът на дворцовата стража Ферандо разказва история отпреди двайсет години – старият граф имал двама сина – единият е днешният граф, а другият – негов по-малък брат. Веднъж до люлката на по-малкия се доближила стара циганка. Незабавно я прогонили, но оттогава детето започнало да линее. Всички били сигурни, че е омагьосано. Графът заповядал циганката да бъде заловена и изгорена като магьосница. Дъщеря ѝ се заклела да отмъсти. Тя отвлякла по-малкия син на графа. Дълго търсили детето, ала не успели да го открият. Понеже в пепелта от кладата, на която била изгорена старата циганка намерили детски кости, решили, че момченцето е мъртво. Старият граф не можал да преживее загубата на детето си и скоро умрял. На своя смъртен одър той заклел по-големия си син да намери своя брат. Трагичната история започнала да се забравя, останало само поверието, че духът на старата магьосница се е превърнал в кукумявка, която често прелита над замъка. Точно в полунощ над замъка прелита кукукмявка. Стражите са смъртно уплашени.

Втора картина

Дворцова градина. Леонора с нетърпение очаква срещата с любимия си – трубадура Манрико. Тя разказва на приятелката си Инес как на един турнир поднесла наградата на победителя Манрико. Оттогава двамата се влюбили един в друг. Става късно, а него все още го няма. Леонора със съжаление се прибира. В градината се появява граф ди Луна, който е влюбен в красивата девойка и копнее тя да бъде негова. Внезапно наблизо прозвучава любовната песен на трубадура. Радостната Леонора излиза и се хвърля в обятията на граф ди Луна, когото е взела за своя любим. В далечината в светлината на показалата се иззад облаците луна, тя съзира Манрико и се отскубва от прегръдките на графа. Граф ди Луна, обзет от безумна ревност, се хвърля срещу неканения гост с извадена шпага. Непознатият рицар също вдига шпагата си. С мъка Леонора разтървава двамата съперници. Те се заклеват да се срещнат отново. 

Второ действие – „Циганката“

Трета картина. Цигански табор в Бискайските планини. Разсъмва се. Веселите циганки, пеейки, довършват работата си. Те ще слязат в полето, за да продадат изработените предмети. Около огъня остават старата циганка Азучена и нейният син – трубадурът Манрико. Азучена потъва в тъжни спомени. Тя разказва как старият граф ди Луна наредил да изгорят майка ѝ и как тя, за да отмъсти, откраднала сина му. Циганката искала да го изгори, както са сторили с майка ѝ, но направила ужасна грешка – неволно хвърлила в огъня своето собствено дете. Манрико е потресен от току-що чутата история. Младият мъж разбира, че не е син на циганката. Азучена го моли да не страда – независимо от всичко тя го обича и винаги ще се грижи за него като за роден син. Манрико осъзнава защо е пощадил живота на граф ди Луна при един дуел. Точно когато е трябвало да забие шпагата си в гърдите на поваления граф, като че ли някаква невидима ръка го е спряла. Пристига вестител, изпратен от Руиц, приятел на Манрико, и съобщава, че Леонора, научила, че Манрико е убит на дуел с графа, е решила да постъпи в манастир. Трубадурът се сбогува с Азучена и бързо тръгва към своята любима.

Четвърта картина      

В Манастира. Граф ди Луна е убеден, че в двубоя си с Манрико е убил врага си и сега, с група приближени, е дошъл в манастира, за да отведе Леонора. Скрити в сянката на дърветата, те наблюдават прощаването на девойката с вярната ѝ приятелка Инес. За Ленора е невъзможен щастлив живот без Манрико. Заедно с монахините тя тръгва към олтара, но пред нея внезапно се изправя граф ди Луна. Той няма да допусне тя да стане монахиня – тя трябва да бъде негова жена. Неочаквано пристига и Манрико. Извън себе си от щастие, Леонора се спасява в неговата прегръдка. В настъпилия двубой графът е обезоръжен, а влюбените избягват.

Трето действие – „Синът на циганката“

Пета картина      

Военният лагер на граф ди Луна край крепостта Кастелор. Графът е решил на разсъмване да нападне крепостта, в която се намират Манрико и Леонора. Духът на всички е приповдигнат от сигурната победа. Идват войници, които са заловили подозрително навъртаща се около лагера циганка. Азучена обяснява на графа, че е търсила сина си – трубадура Манрико – и моли да я освободят. Ферандо обаче разпознава в нейно лице отдавна търсената циганка, която е откраднала и изгорила по-малкия брат на графа. Тържествуващ, че най-сетне му се предоставя възможност да отмъсти за брат си, а и да накаже своя най-голям враг, граф ди Луна я осъжда да умре на кладата.

Шеста картина   

Замъка Кастелор. Леонора и Манрико са щастливи. Любовта и надвисналата над тях опасност ги свързват още по-силно. Всичко е готово за тяхната сватба. Трябва единствено да дочакат края на обсадата на крепостта от войските на граф ди Луна. Скоро ще започне сражението, но нищо не е в състояние да уплаши Манрико. Втурва се разтревоженият Руиц с новината, че Азучена е пленена от неприятеля и ще бъде изгорена на кладата. След като разкрива на Леонора, че пленената и осъдена на смърт от графа е неговата майка, Манрико се впуска в атака, за да я спаси.

 Четвърто действие – „Наказанието“

Седма картина. Затворническа кула край замъка на граф ди Луна. Войската на Манрико е разбита, а той е пленен. Руиц е успял да спаси Леонора и сега, в непрогледната нощ, те се приближават до кулата. Тя иска да помогне на любимия си да избяга. Руиц се страхува да остави Леонора сама, но тя не се бои – носи пръстен, пълен с отрова. Чуват се стъпки и Леонора се скрива. Жаждата за мъст е довела тук и графа. Той е успял да залови Манрико, но търси Леонора. Граф ди Луна заповядва Манрико и циганката да бъдат незабавно изгорени. Внезапно  пред него се изпречва Леонора. Напразни остават опитите ѝ да предизвика милосърдието на графа. Той е непоколебим в решението си да унищожи своя враг. Тогава отчаяната девойка заявява, че ако графът изпълни молбата ѝ да пощади трубадура, тя ще стане негова жена. Единственото ѝ условие е да ѝ позволи да се сбогува с Манрико. Граф ди Луна с въодушевление се съгласява и нарежда да пуснат Леонора в затворническата кула. В същото време тя изпива скришом отровата. Младата жена се заклева на графа, че това ще бъде последната ѝ среща с трубадура.

Осма картина

В затвора. Манрико се опитва да успокои изтерзаната Азучена. Мъката е помрачила разума на циганката. Само нежността на Манрико ѝ помага да усети покой и да затвори за малко очи. Неочаквано вратата на тъмницата се отваря и вътре се втурва Леонора. Тя пада в обятията на своя любим и радостно му съобщава, че е спасен. Щастието изпълва и него, но съвсем за кратко – до мига, в който трубадурът си задава въпроса как Леонора е успяла да го спаси. Напразно тя го моли да бяга – Манрико настоява незабавно да узнае цената на своето избавление. Изпълнен с ревност и вече убеден в измяната на своята любима, той горчиво я упреква, че е нарушила своята клетва. Такава свобода, откупена по този начин, той не желае! В същото време погълнатата отрова постепенно отнема и последните сили на Леонора. Манрико проумява каква всъщност е истината. Влиза графът и вижда мъртвата Леонора в обятията на своя съперник. Обзет от ярост, той заповядва Манрико да бъде незабавно екзекутиран. Когато извеждат трубадура, Азучена се пробужда. Напразни остават опитите на циганката да попречи на графа – той тържествуващо сочи на Азучена пламтящата клада. Но скоро, потресен, разбира от нея, че самият той е станал причина за ужасната гибел на родния си брат.Най-сетне майката на Азучена е отмъстена…

Първо изпълнение: 19 януари 1853 година, те атър „Аполо“ – Рим.

Първо изпълнение в България: 20 януари 1914 година от Оперната дружба в София под диригентството на русенския музикален деец Тодор Хаджиев, а режисьор-постановчик е Константин Михайлов-Стоян.

Първо изпълнение в Русе: 14 ноември 1956 година. Диригент е Ромео Райчев, режисьор – Евгени Немиров художник – Мариана Попова, а хормайстор е Николай Николаев.
Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.